reklama
5 październik 2024

Naukowcy Politechniki Opolskiej przygotowują materiał nt. rehabilitacji neurologicznej

zdjęcie: Naukowcy Politechniki Opolskiej  przygotowują materiał nt. rehabilitacji neurologicznej / v46870999
v46870999
Naukowcy Politechniki Opolskiej przygotowują materiały na listopadowe Neuro Forum. Prawdopodobnie będziemy pierwszą uczelnią w Polsce, która będzie dysponowała materiałem filmowym z zakresu rehabilitacji neurologicznej - powiedział Wojciech Stefaniak z Katedry Fizjoterapii PO.
REKLAMA

Jak podkreślają naukowcy z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, wraz ze wzrostem liczby pacjentów dotkniętych różnego rodzaju urazami lub chorobami w rodzaju udarów, stwardnienia rozsianego czy chorobą Parkinsona rośnie rola fizjoterapii neurologicznej.

"W moim przypadku to są pacjenci po uszkodzeniach mózgu: po udarach, po wypadkach, urazach czaszkowo-mózgowych. Są to pacjenci również z postępującymi chorobami, jak stwardnienie rozsiane, jak stwardnienie zanikowe boczne, choroba Parkinsona. Mamy bardzo indywidualne podejście do pacjenta i do jego potrzeb: inaczej ta nasza fizjoterapia będzie wyglądać u osoby, która doznała udaru i ma niedowład połowiczny bądź czterokończynowy, a trochę inaczej będzie wyglądała u osoby, która ma postępującą chorobę. Bardzo często osoby, które doznały urazu mózgu, ja z tymi osobami pracuję najczęściej, straciły jakiś +ruch+ i my tu się pojawiamy, żeby pomóc w jego odzyskaniu" - wyjaśnia Tomasz Waraksa z Politechniki Opolskiej.

Politechnika Opolska, jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce kładzie duży nacisk na rozwój fizjoterapii neurologicznej, przygotowując się do zaplanowanej na listopad konferencji Neuro Week. W trzydniowym wydarzeniu będzie uczestniczył m.in. Marc Michielsen - międzynarodowej klasy ekspert zajmujący się problematyką rehabilitacji neurologicznej.

"Będą wystąpienia ekspertów, będą warsztaty. Obecnie przygotowujemy materiały dydaktyczne przy pomocy wybitnych specjalistów z tej dziedziny. Prawdopodobnie będziemy pierwszą uczelnią w Polsce, która będzie dysponowała materiałem filmowym z zakresu rehabilitacji neurologicznej" – powiedział Wojciech Stefaniak.

Zdaniem Aleksandy Kucińskiej, pracującej od 24 lat w zawodzie fizjoterapeuty, zaznacza, że chociaż jest to praca bardzo wymagająca, czasem z pacjentami, z którymi nie ma kontaktu, to podczas nauki teoretycznej i w trakcie warsztatów warto przekonywać studentów do wytrwałości i traktowania człowieka nie tylko jako doskonałą "maszynę biologiczną".

"Jest to ogromna radość i satysfakcja, kiedy pacjent, który wybudza się ze śpiączki, poddany fizjoterapii, może odzyskiwać funkcje ruchowe. Nowoczesna fizjoterapia zajmuje się nie tylko aspektami czysto ruchowymi, ale bierze też pod uwagę to, że my jesteśmy całością, czyli nasze emocje, naszą kondycje i nasze poznanie, czyli funkcje związane z percepcją, to wszystko razem dopiero daje nam tę całość fizjoterapii. Coraz bardziej też widzimy to połączenie właśnie pomiędzy ciałem a umysłem czy duszą, i jak to świetnie można łączyć też w fizjoterapii neurologicznej" - uważa Kucińska. (PAP)

masz/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jastarnia
4.3°C
wschód słońca: 07:57
zachód słońca: 15:21
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jastarni