reklama
kategoria: Kraj
10 wrzesień 2024

Pionierska operacja - lekarze w Rzeszowie usunęli guza nerki i nadnercze

zdjęcie: Pionierska operacja - lekarze w Rzeszowie usunęli guza nerki i nadnercze / fot. PAP
fot. PAP
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie podczas jednej operacji usunęli pacjentowi guza nerki i nadnercze. W skali kraju to innowacyjna i unikatowa procedura medyczna – poinformował we wtorek szpital.
REKLAMA

Operacja trwała trzy godziny i została wykonana w asyście robota chirurgicznego da Vinci. 60-letni pacjent miał nowotwór nerki z przerzutami do nadnercza. Lekarze z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej wykonali częściową resekcję nerki po prawej stronie i usunęli nadnercze po lewej stronie.

Najpierw zajęli się guzem nerki, następnie wykonali adrenalektomię (chirurgiczne usunięciu nadnercza). Dr n. med. Janusz Ławiński zauważył, że to skomplikowana procedura. „Zawiera różne składowe. Jest element operacji naczyniowej polegający na wyosobnieniu naczyń głównych zaopatrujących nerkę, które należy dokładnie zabezpieczyć, a dopiero później następuje usunięcie samego guza z pozostawieniem zdrowej tkanki. W trakcie zabiegu należy pamiętać o marginesach chirurgicznych, czyli cała procedura musi być wykonana niezwykle precyzyjnie” – przekazał dr Ławiński.

Dokładne preparowanie tkanek jest niezwykle istotne także w przypadku adrenalektomii. Między innymi dlatego, że nadnercze jest małą strukturą anatomiczną. „Dotarcie do niego jest trudne i dzięki zastosowaniu systemu robotycznego mogliśmy precyzyjnie je zlokalizować i usunąć w całości wraz z metastatyczną zmianą” – dodał Janusz Ławiński.

Lekarze podkreślają, że pacjent ma teraz szansę na długie życie. A ponieważ procedury zostały wykonane jedna po drugiej, pacjent był tylko raz znieczulony, ma mniejszy uraz śródoperacyjny i jest niewielkie ryzyko rozsiewu nowotworowego. „Gdybyśmy mieli wykonywać te zabiegi osobno, to okres rekonwalescencji pomiędzy jedną a drugą procedurą wynosiłby około miesiąca. Potencjalnie zwiększa się ryzyko rozsiania nowotworu, co dyskwalifikuje pacjenta z leczenia operacyjnego i pozostaje leczenie systemowe” – wyjaśnił lekarz Jakub Kempisty.

Pacjent wyszedł ze szpitala po czterech dniach od operacji. (PAP)

al/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jastarnia
3°C
wschód słońca: 07:05
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jastarni