Warszawscy radni zadecydują o zwiększeniu kompetencji stołecznego konserwatora zabytków
Uchwała, nad którą pochylą się stołeczni radni dotyczy "wyrażenia zgody na zawarcie przez miasto stołeczne Warszawę porozumienia administracyjnego w sprawie powierzenia miastu stołecznemu Warszawie prowadzenia niektórych spraw z zakresu właściwości Wojewody Mazowieckiego realizowanych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków".
Ponadto zgodnie z zapisami porozumienia wojewoda mazowiecki przekaże w 2025 r. Warszawie 300 tys. zł na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań przekazanych porozumieniem. Wysokość środków finansowych na realizację tych zadań w następnych latach, strony będą ustalać corocznie - począwszy od 2026 roku - w drodze aneksu do porozumienia.
Sama uchwała nie przenosi jeszcze kompetencji, a tylko potwierdza chęć porozumienia z wojewodą mazowieckim w tym zakresie, potrzebny będzie jeszcze podpis wojewody mazowieckiego i prezydenta Warszawy.
Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki wyjaśnił w rozmowie z PAP, że do jego biura powróci wydawanie pozwoleń dla zabytków nieruchomych, archeologii i zieleni dla całego miasta poza obszarem pomników historii czyli Starego i Nowego Miasta, Traktu Królewskiego z przyległościami, wyłączone zostaną urzędy centralne, wojewódzkie i tereny zamknięte. A także pozostałe pomniki historii np. Aleja Szucha, Filtry i Powązki.
Natomiast stołeczny konserwator nadal nie będzie mógł przeprowadzać kontroli, to pozostaje w gestii wojewódzkiego konserwatora zabytków.
"Na początku chciałbym przede wszystkim przyjrzeć się i uporządkować najbardziej kontrowersyjne sprawy, które były prowadzone przez ostatnie kilka lat i które trwają. Plus, co dla mnie kluczowe, przyjąć jak najbardziej spójną i jednolitą politykę na terenie miasta. Na pewno w tej kwestii będziemy współpracować z Wojewódzkim Konserwatorem, który nadal będzie miał w swoim zakresie sporą część miasta. Na szczęście aktualnie ta współpraca układa się bardzo dobrze" - podkreślił Krasucki.
Zaznaczył, że w biurze zostanie praktycznie ten sam skład, dojdzie tylko kilka etatów dla obsługi. "Będziemy musieli też zmienić zakresy stanowiskowe niektórych pracowników, część osób wróci do zadań, które kiedyś wykonywała" - dodał.
W 2017 roku ówczesny wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS) wypowiedział porozumienie, na podstawie którego Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków realizowało zadania wojewódzkiego konserwatora zabytków w odniesieniu do zabytków na terenie Warszawy.(PAP)
mas/ dki/