kategoria: Pogoda
3 listopad 2023

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w regionie

zdjęcie: IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w regionie / pixabay/3971124
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem na Pomorzu. Ma wiać od godzin wieczornych w piątek. Lokalnie wiatr może osiągnąć prędkość do 100 km/h.

Ostrzeżenie drugiego stopnia zostało wydane dla powiatów: gdańskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, nowodworskiego, puckiego, starogardzkiego, sztumskiego i tczewskiego, a także dla Gdańska, Sopotu i Gdyni.

„Prognozuje się przejściowo wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach od 70 km/h do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z kierunków południowych i zachodnich” - podali synoptycy IMGW.

Alert będzie obowiązywać od godz. 23 w piątek do godz. 8 rano w sobotę.

Synoptycy podkreślają, że ze względu na dynamiczną sytuację atmosferyczną ostrzeżenie może ulec zmianie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.(PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ maak/